
Jak řešit data v zahraničí a v čem jsou cestovatelské SIM karty lepší?
Ti z nás, kteří často cestují, a zejména ti, kteří cestují za prací nebo píší blogy o cestování, často zápasí s telefonním a datovým připojením. Chtěli bychom zavolat domů, ale poplatky jsou tak nehorázné, že se nám to nepodaří. Po příjezdu nám stačí poslat SMS zprávu a pokud máme štěstí a hotel má slušné Wi-Fi připojení, možná si napíšeme přes WhatsApp nebo Skype.
Abychom tento problém na cestách vyřešili, koupili jsme si v každé zemi SIM karty. Jenže toto není ideální řešení, ne zejména v Turecku z důvodu omezení používání jednoho IMEI u lokálních SIM karet. Místo toho jsme používali SIM karty v přenosném modemu (Wi-Fi hotspotu), abychom měli spolehlivou Wi-Fi a mohli používat aplikace a data podle libosti.
Mnohé hotely mají v současnosti Wi-Fi, ale podle našich zkušeností je často nekvalitní, což může být frustrující a navíc, v hotelových destinacích i extrémně přetížené a tedy prakticky nepoužitelné. Zejména upload je klíčový, když se snažíš nahrát fotografie nebo přidat příspěvek na blog. TravelSIM je řešením. Jde o tzv. cestovatelskou SIM Kartu, kterou vložíš do telefonu a používáš ji kdekoliv na světě.
Žádná výměna SIM karet, žádné zjišťování systému každé země a žádné vysoké poplatky, které si účtuje SIM karta v domovské zemi. Jelikož telefonní číslo na kartě je estonské (tato firma je z Estonska), považuje se za volání z Estonska, takže poplatky v rámci Evropy jsou mimořádně levné. Společnost tvrdí, že na poplatcích za roaming můžeš ušetřit až 85 %.
Když jsme si porovnali ceny dat v TravelSIM a v roamingových balíčcích v modelovém příkladu Švýcarska, kde jsme také službu využívali, úspora se pohybovala na úrovni 192 eur u 12GB balíčků. Turecko je, bohužel, už asi dva roky přeřazeno do nižší a tedy dražší kategorie (kdysi v Europa+, nyní pouze Zone A a také dražší Zone B). Švýcarsko zůstalo v zóně Europa+, takže v porovnání s tím bude úspora v případě Turecka o něco nižší, ale stále velmi výrazná.
TravelSIM používá systém platby za používání a dobíjení vyžaduje návštěvu webstránky uživatelského portálu. Zůstatek si můžeš zkontrolovat i prostřednictvím SMS nebo po přihlášení do uživatelské zóny. Na displeji telefonu dané osoby se zobrazí tvé estonské číslo. K dispozici je možnost koupit si britské nebo americké číslo za dodatečný poplatek. TravelSIM používá vždy co nejlepší mobilní síť v zemi, takže pokrytí i rychlosti jsou velmi dobré.
Oceňujeme zákaznický servis, který je fajn, na naše e-maily odpověděli velmi rychle. Webstránka pro kontrolu zůstatků a dobíjení je přehledná a snadno se používá. Jediná věc, která se nám na této kartě nelíbí, je, že musíme při každém odjezdu na cestu vyjmout SIM kartu a vložit do ní kartu TravelSIM. Naštěstí má provozovatel možnost koupit si eSIM Kartu, ale chybí samoobslužná aplikace.
Jsi tak odkázán pouze na webové rozhraní, což je trochu škoda. Ocenili bychom aplikaci i widget pro iPhone, který by zobrazoval přehledné sestavy dat, minut, SMS nebo zbývajícího kreditu. Ačkoliv má služba jisté rezervy, lze ji rozhodně doporučit pro cestovatele. Jde o velmi dobrou volbu.