Egypt – Země faraonů a nesmírného dědictví

Egypt, země s tisíciletou historií, je synonymem starověkých památek a poutavých kulturních zážitků.

Od monumentálních pyramid v Gíze po bájný chrám v Luxoru, Egypt nabízí nesčetné možnosti pro objevování a zážitky ve světě starověkých civilizací. V následujícím článku představíme některá z nejzajímavějších míst, která by měl každý návštěvník Egypta zařadit do svého itineráře. Více tipů přinášíme v dalším článku.

Přečti si také:
Egypt – země bohatých památek plné historie
Egypt – Od starověkých památek po písky pouští
Proč jsou příliv a odliv v Egyptě fenoménem?
Káhira a Ain Sokhna – Kombo historie a relaxu

1. Káhira – Hektické srdce Egypta

Káhira, hlavní město Egypta, je pulzujícím centrem, kde se prolíná moderní život s bohatou historií. Toto město je domovem pro více než 20 milionů lidí a je jedním z největších měst na africkém kontinentu. Káhira je známá svou živou atmosférou, kde se mísí tradiční arabská kultura s moderními vlivy.

Egyptské muzeum

Jednou z hlavních atrakcí Káhiry je Egyptské muzeum v centru města. Muzeum je domovem jedné z nejrozsáhlejších sbírek staroegyptských artefaktů na světě. Mezi nejznámější exponáty patří zlatá maska Tutanchamona, která je považována za jeden z největších pokladů starověkého Egypta.

Kromě toho zde najdeš množství soch, šperků a jiných artefaktů, které nabízejí pohled do života starověkých Egypťanů.

Khan El Khalili

Pro ty, kteří chtějí zažít pravou atmosféru arabského bazaru, je návštěva trhu Khan El Khalili nevyhnutelností. Tento trh, který existuje již od 14. století, je plný úzkých uliček, kde najdeš vše od tradičních řemeslných výrobků po moderní suvenýry.

Procházka po tomto trhu je jako cesta zpět v čase, kde můžeš ochutnat místní speciality, jako jsou falafel a koshari, a obdivovat krásu tradičních egyptských šperků a textilií.

2. Gíza – Domov Velkých pyramid

Návštěva Egypta by nebyla úplná bez zastavení u Velkých pyramid v Gíze. Tyto architektonické mistrovské díla, která byla postavena jako hrobky pro faraony, jsou jedněmi z nejstarších a největších struktur, které kdy člověk vybudoval.

Pyramidy v Gíze, včetně Velké pyramidy, která je jediným dochovaným divem starověkého světa, jsou symbolem staroegyptského inženýrství a architektury.

Velká sfinga

Součástí komplexu je také Velká sfinga, záhadný strážce pyramid. Tato monumentální socha s tělem lva a hlavou faraona je jedním z nejznámějších symbolů Egypta.

Sfinga, která byla vytesána z jednoho kusu vápence, je považována za symbol královské moci a ochrany. Její přesný účel a původ jsou dodnes předmětem diskusí mezi historiky a archeology.

3. Luxor – Město stovek chrámů

Luxor, který se často nazývá „největším otevřeným muzeem na světě“, leží na východním břehu Nilu a je domovem některých z nejvýznamnějších památek v Egyptě.

Toto město, které bylo kdysi hlavním městem starověkého Egypta, je plné chrámů, hrobek a jiných historických památek, které svědčí o jeho bohaté historii.

Luxorský chrám a chrám v Karnaku

Mezi nejznámější památky v Luxoru patří Luxorský chrám a chrám v Karnaku. Luxorský chrám, který byl postaven na počest boha Amona, je známý svými impozantními sloupovými sály a obrovskými sochami faraonů.

Chrám v Karnaku, který je největším náboženským komplexem v Egyptě, je známý svými rozsáhlými náboženskými komplexy a impozantními sloupovými sály. Tento chrám, který byl postaven během několika století, je považován za jeden z největších architektonických zázraků starověkého světa.

Údolí králů

Na západním břehu Nilu, naproti Luxoru, je Údolí králů, kde byli pohřbeni mnozí faraoni a šlechtici starověkého Egypta. Toto místo je známé svými bohatě zdobenými hrobkami, které jsou vytesány do skalních útesů.

Mezi nejznámější hrobky patří hrobka Tutanchamona, která byla objevena v roce 1922 a obsahovala množství pokladů a artefaktů.

4. Asuán – Město na březích Nilu

Asuán, nejjižnější velké město Egypta, nabízí pohled na jinou, klidnější krajinu. Toto město, které bylo kdysi důležitým obchodním centrem, je dnes známé svou krásnou přírodou a historickými památkami.

Ostrov Elephantine

Navštiv ostrov Elephantine, kde najdeš ruiny starověkých osad a chrámy, které svědčí o bohaté historii tohoto místa. Ostrov, který byl kdysi důležitým obchodním centrem, je dnes domovem pro několik archeologických nalezišť, včetně chrámu boha Chnuma a nilometru, který se používal k měření hladiny Nilu.

Plavba po Nilu

Jedním z nejlepších způsobů, jak si vychutnat krásu Asuánu, je pronajmout si feluku a vyplout na relaxační plavbu po Nilu. Tato tradiční egyptská plachetnice nabízí jedinečný pohled na okolní krajinu a umožňuje návštěvníkům zažít klid a krásu Nilu.

5. Abú Simbel – Chrám vytesaný do skály

Chrám Abú Simbel, vytesaný přímo do skalního masivu na jihu Egypta, je jedním z nejúchvatnějších příkladů staroegyptského stavebního umění. Byl postaven králem Ramessem II. a je známý svými masivními sochami, které stráží vstup do svatyně.

Tento chrám, který byl přesunut na výše položené místo, aby se zabránilo jeho zaplavení po výstavbě Asuánské přehrady, je považován za jeden z největších architektonických zázraků starověkého Egypta.

6. Memphis a Sakkára – Kolébka staroegyptské civilizace

Memphis a Sakkára jsou dvě z nejdůležitějších archeologických lokalit v Egyptě, které nabízejí pohled do začátků staroegyptské civilizace. Tato místa, která se nacházejí nedaleko Káhiry, jsou domovem některých z nejstarších a nejvýznamnějších památek v zemi.

Stupňovitá pyramida v Sakkáře

Stupňovitá pyramida postavená pro faraona Džosera, je považována za první pyramidu v Egyptě a předchůdce všech pozdějších pyramid. Tato pyramida, která byla navržena architektem Imhotepem, je významným milníkem v historii architektury a nabízí pohled na vývoj pohřebních praktik ve starověkém Egyptě.

Starověké město Memphis

Memphis, kdysi hlavní město starověkého Egypta, je dnes archeologickým nalezištěm, které nabízí pohled do historie a kultury této velké civilizace. Návštěvníci mohou prozkoumat ruiny chrámů, soch a jiných památek, které svědčí o slávě a moci Memphisu jako centra politického a náboženského života ve starověkém Egyptě.

Závěr

Egypt je země, která nabízí nekonečné možnosti pro objevování a dobrodružství. Od starověkých chrámů a pyramid až po pohostinné nábřeží Nilu, každý cestovatel zde najde něco, co zachytí jeho srdce.

Bez ohledu na to, zda hledáš dobrodružství, chceš se ponořit do historie nebo jen relaxovat při pohledu na starověké ruiny, Egypt ti nabízí to vše a ještě víc. Je to země, kde se setkává minulost s přítomností, a kde každý kámen a každá ulice vypráví příběh o dávných časech.

Pro každého, kdo touží po poznání a objevování, je Egypt místem, které nesmí chybět na seznamu cestovatelských destinací.

Zajímavosti

Historie Egypta je jednou z nejdelších ze všech zemí a sahá do 6. až 4. tisíciletí před naším letopočtem. Ve starověkém Egyptě, který je považován za kolébku civilizace, se poprvé objevilo písmo, zemědělství, urbanizace, organizované náboženství a centrální vláda.

Egypt byl počátečním a důležitým centrem křesťanství, ale v 7. století přijal islám. V desátém století se Káhira stala hlavním městem fátimovského kalifátu a ve 13. století mamlúckého sultanátu.

Země se poté v roce 1517 stala součástí Osmanské říše a v roce 1867 ji místní vládce Muhammad Alí vyhlásil za autonomní chedivát. Také byla poté okupována Britským impériem a v roce 1922 získala nezávislost jako monarchie.

Po revoluci v roce 1952 se Egypt vyhlásil za republiku a v roce 1958 se spojil se Sýrií do Sjednocené arabské republiky, která zanikla v roce 1961. Současnou egyptskou vládu, poloprezidentskou republiku, kterou od svého zvolení v roce 2014 vede prezident Abd al-Fattáh as-Sísí.

Egypt je považován za regionální mocnost v severní Africe, na Blízkém východě a v muslimském světě a za střední mocnost ve světě. Je to rozvojová země s diverzifikovanou ekonomikou, která je třetí největší v Africe.

Cestovní ruch je jedním z nejdůležitějších odvětví egyptského hospodářství. V roce 2008 navštívilo Egypt více než 12,8 milionu turistů, kteří zajistili příjmy ve výši téměř 11 miliard USD. Odvětví cestovního ruchu zaměstnává přibližně 12 % egyptské pracovní síly.

Egyptská kultura sahá do doby starší než šest tisíc let. Starověký Egypt patřil mezi nejstarší civilizace a po celé tisíciletí si svou kulturu, která ovlivnila mnohé kultury v zemích Evropy, Afriky a středního východu, udržel.

Hlavní město Egypta, Káhira, je největším městem Afriky a po celá staletí bylo centrem vzdělání, kultury a obchodu. Egypt se také pyšní nejvyšším počtem laureátů Nobelovy ceny z celé Afriky a arabského světa.

Egyptská hudba je tvořena místními, středomořskými, africkými a západními prvky. Ve starověku Egypťané používali mnohé hudební nástroje, nejvíce však harfu, flétnu a místní nástroje ney a úd.

Nejpopulárnějším sportem v Egyptě je fotbal. Mezi nejpopulárnější týmy patří kluby Al Ahly, Zamalek, Ismaily, Al-Ittihad Alexandria a Al Masry. Mezi další populární sporty v Egyptě patří squash a tenis.

Státní hymna

بلادي بلادي بلادي‎
Biládí, biládí, biládí
(Moje země, moje země, moje země)