
Řecko, nejjižnější země Balkánského poloostrova, má svůj rozvoj silně ovlivněný geografií.
Hory historicky omezovaly vnitřní komunikaci, zatímco moře otevíralo širší horizonty. Celková rozloha Řecka (z toho pětina jsou řecké ostrovy) je srovnatelná s velikostí Anglie nebo státu Alabama v USA. Řecko má více než 2000 ostrovů, z nichž je obydleno přibližně 170; některé z nejvýchodnějších ostrovů Egejského moře jsou vzdáleny jen několik mil od tureckého pobřeží.
Přečti si také:
Který z ostrovů Kyklad v Řecku bys měl navštívit?
Santorini – Ostrov nádherných západů slunce a bílé architektury
Řecko – Země bohů a nesčetných ostrovů
Hlavním městem země jsou Atény, které se rychle rozšiřovaly v druhé polovině 20. století. Oblast kolem hlavního města, Attika (starořecky: Attika), je dnes domovem pro přibližně jednu třetinu celkové populace země. Je zemí, která je zároveň evropská, balkánská, středomořská a blízkovýchodní. Leží na křižovatce Evropy, Asie a Afriky a je dědicem dědictví klasického Řecka, Byzantské říše a téměř čtyř století osmanské turecké nadvlády.
Řecko hraničí na východě s Egejským mořem, na jihu se Středozemním mořem a na západě s Jónským mořem. Pouze na severu a severovýchodě má pozemní hranice (celkově asi 1180 km) s Albánií, Severní Makedonií, Bulharskem a Tureckem. Řecký reliéf je nejen nápadný svou drsnou krásou, ale také svou složitostí a rozmanitostí. Dominují tři prvky: moře, hory a nížina.
Řecký pevninský reliéf je výrazně členitý; zálivy a výběžky moře pronikají tak hluboko, že jen malá část vnitrozemí je vzdálena více než 80 km od pobřeží. Skalnaté mysy a poloostrovy sahají do moře, kde jsou mnohé ostrovní oblouky a souostroví. Nejjižnější část pevninského Řecka, poloostrov Peloponés, je spojen s pevninou jen úzkou šíjí na čele Korintského zálivu. Horský terén pokrývá asi čtyři pětiny země, z nichž mnohé jsou hluboce členité.
Řada horských řetězců na pevnině, které jsou orientovány ze severozápadu na jihovýchod, obklopují úzká paralelní údolí a množství malých kotlin, které kdysi obsahovaly jezera. S říčními nížinami a tenkými, nesouvislými pásy pobřežní nížiny tvoří tato vnitřní údolí a kotliny nížinu. Ačkoli tvoří jen asi jednu pětinu území země, nížina sehrála důležitou úlohu v životě země.
Řecké krajinné a geologické charakteristiky poskytují základ pro popis řecké krajiny v termínech šesti hlavních regionů: centrální, severovýchodní, východní, jižní a západní pevninské Řecko spolu s ostrovy.