
Rumunsko je země s bohatou historií a rozmanitou krajinou.
Nachází se na pomezí střední a východní Evropy a je domovem pro množství kulturních pokladů. Od majestátních Karpat až po legendární hradby Transylvánie.
Rumunsko nabízí neobyčejné zážitky pro každého cestovatele. V tomto článku se ponoříme do některých z nejvýznamnějších míst, která bys měl při návštěvě určitě navštívit.
1. Bukurešť – Pulzující metropole
Bukurešť, hlavní město Rumunska, je dynamické velkoměsto plné života, kultury a historie. Toto město, často nazývané „Malá Paříž“, nabízí bohatý kulturní program, včetně muzeí, galerií a opery.
Procházka historickým centrem města tě zavede k nádherným činžovním domům z období belle époque, které jsou svědectvím o bohatém kulturním dědictví města. Jednou z nejvýznamnějších památek Bukurešti je Palác Parlamentu, druhá největší budova na světě, která byla postavena během éry Nicolae Ceaușesca.
Tento monumentální palác je symbolem moci a ambicí bývalého režimu a nabízí fascinující pohled do historie Rumunska. Kromě toho je Bukurešť domovem mnoha krásných parků, jako je park Herăstrău, kde můžeš strávit příjemné chvíle v přírodě.
2. Transylvánie – Země plná legend
Transylvánie je možná nejznámější svými spojeními s Drákulou a hradem Bran, který se často spojuje s tímto legendárním hrabětem. Hrad Bran, známý také jako Drákulův hrad, je jednou z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí v Rumunsku.
Tento středověký hrad nabízí úchvatné výhledy na okolní krajinu a je obklopen tajemnými legendami a příběhy. Kromě hradu Bran můžeš navštívit také mnohé jiné hradby a pevnosti, jako jsou hrad Corvinilor v Hunedoaře nebo středověký hrad Peleș.
Hrad Corvinilor, jeden z největších a nejpůsobivějších hradů v Evropě, je skutečným architektonickým skvostem. Hrad Peleș, který se nachází v malebném městečku Sinaia, je považován za jeden z nejkrásnějších hradů v Evropě a nabízí nádherné interiéry a bohatou historii.
Transylvánie je také domovem malebných středověkých měst jako Sighișoara, Brašov a Sibiu, která jsou ideální k prozkoumání pěšky. Sighișoara, rodiště Vlada Tepeșe, známého jako Drákula, je jedním z nejlépe zachovalých středověkých měst v Evropě a je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO.
Brašov, obklopený Karpatskými horami, nabízí nádherné historické centrum a množství turistických atrakcí. Sibiu, které bylo v roce 2007 Evropským hlavním městem kultury, je známé svou bohatou historií a kulturním dědictvím.
3. Maramureš – Zachovalé kulturní dědictví
Region Maramureš na severu Rumunska je známý svým zachovalým venkovským životem a dřevěnými kostely, které jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. Tato oblast nabízí únik do světa tradičních rumunských obyčejů, řemesel a folklóru.
Dřevěné kostely Maramureše, s jejich unikátní architekturou a bohatými interiéry, jsou skutečnými klenoty rumunského kulturního dědictví. Nezapomeň navštívit také Veselý hřbitov v Săpânța, který je známý svými barevnými a veselými náhrobními kameny, které oslavují život.
Tento jedinečný hřbitov je skutečným uměleckým dílem a nabízí fascinující pohled na místní tradice a kulturu. Maramureš je také známý svými tradičními dřevěnými domy a řemeslnými trhy, kde můžeš koupit ručně vyrobené suvenýry a tradiční výrobky.
4. Delta Dunaje – Ráj pro přírodní nadšence
Delta Dunaje, největší říční delta v Evropě, je biosférickou rezervací UNESCO a rájem pro milovníky přírody. Nabízí úchvatné scenérie, bohatou faunu a flóru a je ideálním místem k pozorování ptáků.
Delta Dunaje je domovem pro více než 300 druhů ptáků a množství jiných živočichů, což z ní činí jedno z nejdůležitějších míst pro biodiverzitu v Evropě. Podnikni výlet lodí po jednom z mnoha kanálů a objev skryté poklady tohoto jedinečného ekosystému.
Můžeš se vydat na rybářské výlety, pozorovat ptáky nebo jednoduše relaxovat a užívat si krásu přírody. Delta Dunaje nabízí také množství turistických stezek a cyklostezek, které vedou přes nádherné přírodní scenérie.
5. Karpatské hory – Dobrodružství čeká
Karpatské hory nabízejí nesčetné možnosti pro turistiku, cyklistiku a zimní sporty. Ať už preferuješ mírnou procházku nebo výzvy vysokohorských túr, Karpaty nabízejí různé stupně náročnosti a nádherné výhledy na krajinu.
Karpatské hory jsou domovem pro množství národních parků a chráněných oblastí, které nabízejí nádherné přírodní scenérie a bohatou biodiverzitu. Nezapomeň navštívit národní park Piatra Craiului nebo oblast Bucegi, kde najdeš impozantní skalní formace.
Národní park Piatra Craiului je známý svými strmými vápencovými hřebeny a bohatou faunou a flórou. Oblast Bucegi nabízí nádherné turistické stezky, které vedou přes malebné horské scenérie a poskytují úchvatné výhledy na okolní krajinu.
6. Moldavsko – Země klášterů a vinic
Moldavsko, historický region na východě Rumunska (neplést se sousední zemí Moldavsko; Moldavsko je region v dnešním Rumunsku, odpovídající západní části historického území Moldavského knížectví, pozn. red.), je známé svými kláštery a vinicemi.
Kláštery jako je Voroneț, jsou známé svými nádhernými freskami a bohatou historií. Tento klášter, často nazývaný „Sixtinská kaple Východu“, je jedním z nejkrásnějších klášterů v Rumunsku a je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.
Region je také známý svými vinicemi a výrobou vína. Navštiv některá z místních vinařství a ochutnej tradiční rumunská vína, která jsou známá svou kvalitou a jedinečnou chutí. Region nabízí také množství turistických stezek a cyklostezek, které vedou přes nádherné přírodní scenérie a poskytují úchvatné výhledy na okolní krajinu.
7. Banát – Země kulturní rozmanitosti
Banát, region na západě Rumunska, je známý svou kulturní rozmanitostí a bohatou historií. Tento region je domovem pro množství etnických skupin, včetně Rumunů, Maďarů, Srbů a Němců, což vytváří jedinečnou kulturní mozaiku.
Banát je známý svými historickými městy, jako je Temešvár, která nabízejí bohaté kulturní dědictví a nádhernou architekturu. Temešvár, hlavní město Banátu, je známé svými krásnými náměstími, historickými budovami a bohatým kulturním životem.
Město nabízí množství muzeí, galerií a divadel, kde můžeš zažít autentickou rumunskou kulturu. Banát je také známý svými přírodními krásami, včetně národního parku Domogled-Valea Cernei, který nabízí nádherné turistické stezky a bohatou biodiverzitu.
8. Bukovina – Země malovaných klášterů
Bukovina, region na severovýchodě Rumunska, je známá svými malovanými kláštery, které jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. Tyto kláštery, jako je klášter Sucevița a klášter Moldovița, jsou známé svými nádhernými freskami, které zdobí jejich stěny a stropy.
Fresky zobrazují biblické příběhy a scény z historie, což činí tyto kláštery skutečnými uměleckými díly. Bukovina je také známá svými tradičními řemesly a folklórem.
Navštiv místní trhy a řemeslné dílny, kde můžeš koupit ručně vyrobené suvenýry a tradiční výrobky. Bukovina nabízí také množství turistických stezek a cyklostezek, které vedou přes nádherné přírodní scenérie a poskytují úchvatné výhledy na okolní krajinu.
9. Dobrudža – Země mezi Dunajem a Černým mořem
Dobrudža, region na jihovýchodě Rumunska, je známá svou bohatou historií a přírodními krásami. Tento region, který se nachází mezi Dunajem a Černým mořem, nabízí nádherné pláže, historické památky a bohatou biodiverzitu.
Navštiv město Konstanca, které je největším přístavem v Rumunsku a nabízí množství historických památek, jako je římské mozaikové muzeum a Ovidiův památník.
Dobrudža je také známá svými přírodními rezervacemi, jako je národní park Măcin Mountains, který nabízí nádherné turistické stezky a bohatou faunu a flóru. Tento region je ideálním místem pro milovníky přírody a dobrodružství, kteří hledají únik do přírody a objevování skrytých pokladů.
10. Olténie – Země klášterů a přírodních krás
Olténie, region na jihozápadě Rumunska, je známá svými kláštery a přírodními krásami. Tento region nabízí množství historických památek, jako je klášter Horezu, který je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.
Klášter Horezu je známý svou nádhernou architekturou a bohatými freskami, které zdobí jeho stěny a stropy. Olténie je také známá svými přírodními krásami, včetně národního parku Cozia, který nabízí nádherné turistické stezky a bohatou faunu a flóru. Tento region je ideálním místem pro milovníky přírody a dobrodružství, kteří hledají únik do přírody a objevování skrytých pokladů.
Závěr
Rumunsko je země, která možná není na prvních stránkách turistických katalogů, ale nabízí autentické zážitky, bohatou historii a nádhernou přírodu. Ať už máš rád historii, přírodu nebo jednoduše chceš objevovat méně známé destinace, Rumunsko tě okouzlí svou jedinečností a pohostinností.
Od majestátních Karpat až po legendární hradby Transylvánie, Rumunsko nabízí neobyčejné zážitky pro každého cestovatele. Tato země je skutečným pokladem, který čeká na to, aby byl objeven.
Zajímavosti
Přibližně dvě třetiny území pokrývají horstva a pahorkatiny a zhruba třetinu zabírají nížiny. Ve středu země dominují Karpaty, které v nejvyšších polohách přesahují 2 000 m. Člení se na tři části – Východní, Jižní (tzv. Transylvánské Alpy) a Rumunské Západní Karpaty.
Východní Karpaty jsou pokryty lesy, jsou bohaté na drahé kovy a minerální prameny. Mořské pobřeží má 225 km. Největší řeka v Rumunsku – Dunaj – se táhne po celé délce jižní hranice s Bulharskem. Hranici s Moldavskem tvoří řeka Prut, která se vlévá do Dunaje.
Dunaj má na rumunském území přes 1 000 km, což je zhruba třetina celého toku. Tvoří hranici se Srbskem a Bulharskem a při ústí zase s Ukrajinou. Na Dunaji leží několik významných ostrovů (ostrov u města Brăila, přes 700 km²).
Za komunistického režimu zde bylo několik táborů nucených prací, vězni se účastnili vysoušení močálů. Delta Dunaje zabírá cca 3 500 km² a jako přírodní rezervace je na seznamu světového dědictví UNESCO. Východiskem do delty je město Tulcea.
Rumunsko je parlamentní demokracií s poloprezidentským systémem vlády, tzn. výkonná moc je rozdělena mezi prezidenta a předsedu vlády. Prezident se volí ve všeobecných volbách. Zákonodárný orgán (rumunsky: Parlamentul) se skládá ze dvou komor.
Státní hymna
Deșteaptă-te, române!
(Vstávejte, Rumuni!)